Hełmy ochronne – czyli co powinieneś wiedzieć na temat kasków budowlanych

Hełmy ochronne – czyli co powinieneś wiedzieć na temat kasków budowlanych

Autor : Paweł Przybyła, 04-10-2021

Czy wiesz jak dopasować hełm, aby stanowił jak najlepszą ochronę dla Twojej głowy? Zastanawiałeś się kiedyś czy dany kolor hełmu coś oznacza? Masz wątpliwości kiedy powinieneś wymienić hełm na nowy?

Sprawdź, dopasuj, pracuj bezpiecznie!

 
O tym, że warto stosować ochronę głowy na stanowiskach pracy, gdzie jest ona narażona na urazy chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Należy jednak pamiętać, że samo noszenie hełmu nie zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa, a dopiero jego właściwe dopasowanie sprawia, że poziom ochrony jest odpowiedni. Na co zwrócić uwagę, aby hełm ochronny prawidłowo spełniał swoją funkcję?
 
Po pierwsze upewnij się, że wybrany hełm spełnia wymagania normy EN 397 odnośnie przemysłowych hełmów ochronnych. Dzięki temu zyskasz pewność, że m.in. użyty materiał, parametry konstrukcyjne czy zdolności amortyzacji są w stanie zapewnić odpowiedni poziom ochrony.
 
Następnie określ rodzaj pracy, a także branżę, w której ma być użytkowany hełm. Modele hełmów różnią się budową i właściwościami w zależności od tego, do jakich prac są przeznaczone. Wybierając hełm należy także zwrócić uwagę na zakres temperatur w miejscu pracy oraz czy powinien posiadać inne specjalne właściwości, np. elektroizolacyjne, odporność na działanie odprysków stopionego metalu, wentylację czy możliwość dołączenia akcesoriów.
 
Sprawdź czy termin ważności hełmu nie dobiega końca lub nie jest przekroczony. Czas użytkowania hełmu zazwyczaj jest określony przez producenta i wynosi najczęściej od 2 do 5 lat.
 

Jak to jest zrobione? - Czyli krótko o konstrukcji hełmu

Konstrukcja hełmu

SKORUPA

Stanowi zewnętrzną część hełmu i nadaje mu odpowiedni kształt. Rodzaj jej wykonania zależy od typu hełmu i może być ona wyposażona w daszek, wentylatory, uchwyty do zamontowania akcesoriów oraz posiadać inne specjalne elementy. Skorupa większości hełmów wykonana jest z tworzywa ABS lub HDPE. Mimo, że oba te materiały są rodzajami plastiku, oba mają inne właściwości, dlatego tworzywo powinno być dobrane do rodzaju oraz środowiska wykonywanej pracy.
 

WIĘŹBA

Czyli wewnętrzna część hełmu, która przymocowana jest do skorupy i bezpośrednio styka się z głową użytkownika. Jej głównym zadaniem jest amortyzacja uderzenia przyjętego przez skorupę oraz utrzymanie hełmu na głowie użytkownika. Wyróżniamy więźby tekstylne oraz wykonane z plastiku. Zaletą więźby plastikowej jest łatwość jej czyszczenia, podczas gdy tekstylnej przypisuje się większy komfort użytkowania oraz możliwość lepszego dopasowania. Więźby mogą być 4-, 6- lub 8-punktowe.
 

PASEK PODBRÓDKOWY

Jest elementem dodatkowym, który zabezpiecza przed spadaniem hełmu z głowy użytkownika w momencie pochylania się. Paski podbródkowe posiadają regulację oraz możliwość odpięcia.
 

PAS GŁÓWNY

Jest częścią więźby, która opasa głowę użytkownika i pozwala na stabilne osadzenie hełmu na głowie. Najczęściej posiada możliwość regulacji obwodu (za pomocą paska lub pokrętła). W niektórych modelach po wewnętrznej stronie pasa głównego znajduje się potnik, który wchłania pot z czoła i zapewnia większy komfort użytkowania.
 

Kolor ma znaczenie!

Czy wiesz, że za kolorem hełmu może się kryć funkcja, jaką pełni jego użytkownik? Coraz więcej branż wprowadza właśnie takie rozróżnienie, aby móc szybko zidentyfikować kto jest za co odpowiedzialny w danym w miejscu pracy. Można to w szczególności zaobserwować w budownictwie, gdzie przyjmuje się, że:
 
  • Hełmy w kolorze białym użytkowane są zazwyczaj przez inwestorów, kierowników budowlanych, inżynierów, a także gości.
  • Hełmy niebieskie są często dedykowane dla firm podwykonawczych pracujących dla generalnego wykonawcy. Nierzadko można w nich spotkać także inżynierów budowy.
  • Kolor żółty przeznaczony jest zazwyczaj dla pracowników fizycznych generalnego wykonawcy.
  • Hełmy czerwone zwyczajowo noszą praktykanci uczący się zawodu.
  • W hełmach w kolorze zielonym lub pomarańczowym spotkamy koordynatorów BHP, w  tym pracowników służby BHP.
 
 

Czy to już czas na nowy hełm?

Termin ważności hełmu jest określony przez producenta i nie należy go użytkować po jego upływie. Istnieje też kilka przesłanek, które świadczą o tym, że hełm podlega wymianie nawet jeśli długość okresu użytkowania jeszcze nie dobiegła końca.
 
Jedną z oznak tego jest jego uszkodzenie. Nawet jeśli na skorupie zauważalne są niewielkie pęknięcia, hełm traci swoje właściwości ochronne. Jeśli tylko zauważysz, że hełm jest uszkodzony, niezwłocznie wymień go na nowy!
 
Samodzielne naprawianie i modyfikowanie hełmu jest zabronione, a konserwację hełmu należy przeprowadzać tylko metodami zalecanymi przez producenta. W innym przypadku wycofaj hełm z użytkowania.

Zobacz podobne wpisy na blogu

 

Kim jest i czym zajmuje się koordynator do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy?

Funkcja koordynatora do spraw BHP musi zostać wyznaczona w miejscach, w których swoje obowiązki wykonują pracownicy różnych pracodawców, ponieważ mogą oni stwarzać dla siebie wzajemne zagrożenie. Rolą pracodawców jest wówczas współpraca, w celu ustalenia zasad współdziałania, które mają zapobiegać możliwości wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników. Pracodawcy mają zatem obowiązek, wyznaczyć osobę, która będzie pełniła funkcję koordynatora ds. BHP.

Czytaj dalej

Odzież przeciwdeszczowa - jak skutecznie ochronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w pracy?

Osoby, które na co dzień pracują na zewnątrz, narażone są na przebywanie w różnych warunkach atmosferycznych. Wiatr, deszcz oraz niska temperatura nie tylko utrudniają pracę, ale mogą również wpływać na bezpieczeństwo pracowników, dlatego niezbędna jest odpowiednia ochrona, którą może zapewnić odzież przeciwdeszczowa. Zabezpiecza ona pracownika przed skutkami, jakie prowadzą za sobą przewianie oraz przemoczenie, a zatem zwyczajnie chroni ona pracownika przed zachorowaniem, jak również zapewnia większy komfort pracy.

Czytaj dalej

Ewakuacja w miejscu pracy

Ewakuacja jest jednym ze środków ochrony zbiorowej, polega ona na przemieszczaniu ludzi z miejsca, w którym występuje zagrożenie. Ewakuacja powinna zostać przeprowadzona szybko i bezpiecznie.

Czytaj dalej