Wszystko o maseczkach ochronnych. Nowe obostrzenia – obowiązek zasłaniania ust i nosa w Polsce.

W Polsce od przyszłego czwartku tj. 16 kwietnia, będzie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Nie trzeba tego robić specjalistyczną maseczką, wystarczy zwykły materiał. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje maseczek ochronnych, gdyż nie wszystkie mają takie samo przeznaczenie i nie wszystkich używa się w ten sam sposób. Zastanawiasz się które dają najskuteczniejszą ochronę przed zanieczyszczeniami oraz drobnoustrojami zawieszonymi w chmurze wydychanego powietrza? W jaki sposób chronią przed koronawirusem? Wszystko o maseczkach ochronnych.

Maseczki chirurgiczne – jednorazowe

Najczęściej stosowane maseczki, których zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią przed większymi cząsteczkami (średnica powyżej 1 mikrometra (μm)), a nie przed samymi wirusami o średnicy mierzonej w nanometrach (Covid-19 to 60–140 nm). Stanowią jednak skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy. Jeżeli chodzi o stopień filtracji, standardy takich maseczek określa norma europejska EN 14683, według której maseczki chirurgiczne dzielimy na trzy rodzaje:

 • typ I (skuteczność filtracji ≥ 95)
 • typ II (skuteczność filtracji ≥ 98)
 • typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98)

Medycy, np. podczas operacji chirurgicznych, używają masek typu II i IIR. Składają się one z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Maseczki typu IIR od maseczek typu II różnią się tym, że są odporne na przesiąkanie.

Jednorazowe maski chirurgiczne nabierają wilgoci, więc nie nadają się do długiego noszenia i powinny być zdejmowane po kilkunastu minutach od założenia. Po użyciu trzeba je wyrzucić. Osoby chore powinny nakładać takie maseczki, by zapobiegać rozpylaniu wirusa, znajdującego się w mikrokroplach pary wodnej, podczas mówienia czy kaszlu. Należy jednak pamiętać, że maski chirurgiczne nie zapewniają pełnej szczelności, ponieważ są luźno dopasowane do twarzy.

Półmaski filtrujące – maski medyczne

Półmaski, które mają za zadanie zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli, składają się nie tylko z materiału (o bardzo gęstym splocie), ale także z filtra oczyszczającego. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku (w tej grupie są maski antysmogowe). Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu:

 • R – do użytku wielokrotnego (trzeba regularnie zmieniać filtr (co 28 dni lub częściej)
 • NR – jednorazowe (maks. 8 godz. użytkowania).

Zgodnie z normą PN-EN 149 możemy wyodrębnić półmaski o trzech klasach:

 • FFP1 (najniższy poziom ochrony)
 • FFP2 (średnia skuteczność)
 • FFP3 (duża skuteczność).

Różnią się one granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego (czyli nieszczelności wynikającej z niecałkowitego przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy). Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25 proc., dla FFP2 11 proc., natomiast dla FFP3 5 proc. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej.

 • FFP1 – ≥ 1 μm
 • FFP2 – 0,5 ÷ 1 μm
 • FFP3 – 0,3 ÷ 0,5 μm
Wszystko o maseczkach ochronnych.
Efekt filtrowania małych kropelek (aerozoli) dla różnych masek: domowej produkcji chusteczka higieniczna, maska chirurgiczna (3M „Tie-on”) i maska FFP2 (N95). Liczby są skalowane do odniesienia 100 (źródło kropel) w celach ilustracyjnych, obliczonych na podstawie wartości PF (współczynnik ochrony) w tabeli 2 van der Sande i in., 2007 . Pomiary przeprowadzono za pomocą licznika Portacount, który rejestruje cząsteczki w powietrzu o rozmiarach w zakresie od 0,02 do 1 mikrometra na koniec 3-godzinnego okresu noszenia bez aktywności fizycznej. Liczba objęta ochroną to mediana 7 (lub dorosłych wolontariuszy na grupę. Ochrona na początku testu była podobna dla chusteczki higienicznej i maski chirurgicznej, ale dla FFP2 ochrona była podwójna. Dzieci miały znacznie mniejszą ochronę (patrz van der Sande i in. 2007)

Jak używać maski? Podstawowe zasady

Żadna maseczka nie ma stuprocentowej skuteczności. Gwarancje ochronne obowiązują pod warunkiem, że maseczka jest nakładana, noszona i zdejmowana prawidłowo. Należy sprawdzić przyleganie maseczki do twarzy. Podczas jej zdejmowania unikać dotykania czaszy (dopasowanie maseczki u osób z zarostem może być utrudnione). Niektóre maski ochronne mają metalowy pasek w górnej części. Zakłada się je tak, by środek tego paska znalazł się na środku górnej części nosa. Po zdjęciu maseczki trzeba natychmiast poddać ją utylizacji, a później umyć lub zdezynfekować ręce.

Gdzie kupić maseczki?

Chcesz kupić maseczki ochronne? Sprawdź nasz sklep internetowy. Kams BHP. Zapraszamy.

Maseczki ochronne – jakie są zalecenia WHO i CDC?

Wciąż trwa ożywiona dyskusja dotycząca skuteczności masek w walce z pandemią koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podtrzymuje stanowisko, że maski są przeznaczone dla osób chorych, personelu medycznego i wszystkich tych, którzy opiekują się osobami z podejrzeniem infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. WHO podkreśla, że samo noszenie maski nie zapewnia ochrony przed zakażeniem, a może dać złudne poczucie bezpieczeństwa – musi być połączone z innymi środkami ostrożności, przede wszystkim z higieną rąk.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) 3 kwietnia opublikowało nowe rekomendacje, w których podkreśla znaczenie trzymania dwumetrowego dystansu, ale zaznacza też, że maseczki szyte w domu mogą być stosowane jako dodatkowy środek służący zdrowiu publicznemu (stanowią barierę mechaniczną). Zaleca, by nosić tkaninowe nakrycia twarzy w miejscach publicznych, w których inne środki dystansowania społecznego są trudne do utrzymania (np. w sklepach spożywczych i aptekach). CDC nie rekomenduje jednak noszenia maseczek chirurgicznych ani N95, bo te powinny być zastrzeżone dla pracowników ochrony zdrowia i innych osób udzielających pierwszej pomocy medycznej.

Maski N95 są wyrobem medycznym i podlegają przepisom amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Mogą sprawiać trudności w oddychaniu, zwłaszcza u dzieci i osób zmagających się z chorobami układu oddechowego i serca.

Każda wielorazowa materiałowa maseczka po użyciu powinna być wyprana w minimum 60 stopniach. Wszystko o maseczkach ochronnych.

wszystko-o-maseczkach

Wszystko ma maseczkach ochronnych. https://www.medonet.pl/koronawirus/poradnik,rodzaje-maseczek-ochronnych–jaka-maseczke-na-koronawirusa-zaleca-cdc-,artykul,97315874.html

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.