Bezpieczne koszenie traw - odpowiednia odzież ochronna

Bezpieczne koszenie traw - odpowiednia odzież ochronna

Autor : Karol Ciesielski, 27-01-2022

Koszenie trawy wydaje się wielu atrakcją i czynnością relaksującą. Kojarzącą się z kontaktem z przyrodą i relaksem. Co jednak w sytuacji, gdy koszenie trawy zabiera po kilka godzin w każdym tygodniu, a przestrzeń do wykoszenia jest większa niż standardowy przydomowy trawnik?

Koszenie trawy wydaje się wielu atrakcją i czynnością relaksującą. Kojarzącą się z kontaktem z przyrodą i relaksem. Co jednak w sytuacji, gdy koszenie trawy zabiera po kilka godzin w każdym tygodniu, a przestrzeń do wykoszenia jest większa niż standardowy przydomowy trawnik? Wtedy należy potraktować to jako pracę. Taką, którą trzeba ułatwić sobie poprzez posiadanie odpowiednich ubrań zabezpieczających. Dziś podpowiemy Wam, jakie ubrania do koszenia trawy wybrać, aby praca przebiegała szybciej, bardziej komfortowo, a przede wszystkim: bardziej bezpiecznie.

Koszenie trawy kosiarką jest jedną z przyczyn wielu pobytów pacjentów oddziałów chirurgii lub ortopedii w polskich szpitalach. Każde lato obfituje w wypadki, takie jak złamania, zwichnięcia, czy urazy przeznaczone do interwencji chirurgicznej. Niektóre z nich są niezwykle drastyczne. Dlatego, nawet wychodząc do własnego ogrodu i odpalając niewielką kosiarkę spalinową, elektryczną, czy też uruchamiając klasyczną kosę elektryczną, należy mieć na sobie dobre ubranie (niezbyt luźne, odporne na przecięcia, przetarcia oraz zabrudzenia oraz przewiewne i wchłaniające wilgoć) oraz dobrej jakości buty robocze do koszenia trawy.

Jakie buty do koszenia trawy kupić?

Buty powinny mieć antypoślizgową podeszwę, a najlepiej, gdyby były wyposażone w kolce. Specjalne buty robocze do koszenia trawy znajdziecie w naszym sklepie. Kupując obuwie, należy zwrócić uwagę na to, czy jest wodoodporne (mimo że generalnie koszenie trawy w trakcie i po deszczu nie jest zalecane nie tylko ze względu na ryzyko poślizgnięcia się, ale również i ze względu na niską efektywność pracy w takich warunkach). Dodatkowo, buty robocze do koszenia trawy powinny być łatwe w czyszczeniu, gdyż przebarwienia powstałe przez ciągły kontakt z naturalnymi źdźbłami trawy są niezwykle trudne w usunięciu, gdy natrafią na podatny grunt. Nie zapominajmy również o tym, że buty robocze do tego typu pracy muszą być wygodne, niezbyt twarde i, co ciekawe, wyposażone w siatkę przepuszczającą powietrze. Ze względu na to, że koszenie trawy odbywa się najczęściej wtedy, gdy jest gorąco, okaże się to niezwykle przydatną cechą. Poleca się także kupować buty z wkładką antyprzecięciową, chroniącą podeszwę przed przebiciem, gdy stąpamy po nieznanym nam gruncie.

Przydatny gadżet – okulary ochronne do koszenia trawy

Kompletując strój ochronny do koszenia trawy, nie zapomnijmy również o ochronie oczu. Przydatne będą okulary do koszenia trawy, wykonane z mocnego tworzywa, odpornego na uderzenia małych ostrych odprysków kamieni, metali innych elementów, które mogą dostać się pod ostrza kosiarki. Wystrzelone razem ze ściętą trawą, mogą być zabójczym zagrożeniem dla naszych oczu. Powinny być to okulary ochronne ze specjalną szybką przeciwodpryskową. Najlepiej, gdy ich wielkość pozwala na ochronę nie tylko gałki ocznej, ale również policzków i czoła. Im większa powierzchnia okularów, tym lepiej.

Jakie ubranie do koszenia trawy jest najlepsze?

O czym jeszcze należy pamiętać poszukując dobrej odzieży do koszenia trawy? Przede wszystkim, przeanalizujmy, w trakcie jakiej pogody najczęściej wykonujemy naszą pracę oraz jakim sprzętem dysponujemy. W przypadku, gdy trawę kosimy kombajnem, warto zwrócić uwagę na to, aby strój nie doprowadzał do przegrzewania się. Dobrze jest wtedy założyć coś z przewiewną częścią górną. Gdy mamy do czynienia z kosą elektryczną lub tradycyjną kosiarką spalinową, koniecznie powinniśmy mieć spodnie z wąskimi nogawkami. Warto tutaj zwrócić uwagę na modele zapinanie na rzepy w kostkach. Są bardziej uniwersalne od spodni o tradycyjnym kroju, bo dają możliwość zwężenia na czas pracy oraz poszerzenia nogawki dla uzyskania przewiewności i schłodzenia się w czasie upałów.

Zobacz podobne wpisy na blogu

 

Ile można dźwigać w pracy - przepisy BHP

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby zostały wyeliminowane ręczne prace transportowe na stanowiskach pracy stałej i dorywczej, o ile jest to możliwe.

Czytaj dalej

Piktogram określający rodzaj zagrożenia – co oznacza i jaki ma cel?

Piktogramy graficzne to zrozumiała i łatwo rozpoznawalna forma graficzna, określająca rodzaj zagrożenia, do którego mogą doprowadzić niebezpieczne substancje oraz mieszaniny chemiczne. Ten specjalny system oznaczenia chemikaliów, powstał z myślą i w trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo ludzi i środowiska naturalnego. Ich uniwersalność ma na celu ominięcie bariery językowej, dzięki czemu w czytelny sposób sugerują/informują konsumentów o zagrożeniu stwarzanym przez chemikalia.

Czytaj dalej

Kolory kasków budowlanych - jakie mają znaczenie?

Kask ochronny to element pełniący funkcję ochronną, który stanowi niezbędne wyposażenie na placu budowy.

Czytaj dalej