Koc gaśniczy - jakie ma zastosowanie?

Koc gaśniczy - jakie ma zastosowanie?

Autor : Karol Ciesielski, 23-12-2021

Koc gaśniczy to najprostszy, podstawowy, podręczny sprzęt gaśniczy, którego zadaniem jest w sposób mechaniczny odcinanie dopływu powietrza do płonących materiałów, co pozwala na stłumienie ognia w zarodku. Wspomniany produkt doskonale sprawdza się podczas gaszenia mniejszych ognisk pożarniczych, występujących w postaci ognia powierzchniowego na różnego rodzaju materiałach, przedmiotach, a także i na człowieku.

Koc gaśniczy to najprostszy, podstawowy, podręczny sprzęt gaśniczy, którego zadaniem jest w sposób mechaniczny odcinanie dopływu powietrza do płonących materiałów, co pozwala na stłumienie ognia w zarodku. Wspomniany produkt doskonale sprawdza się podczas gaszenia mniejszych ognisk pożarniczych, występujących w postaci ognia powierzchniowego na różnego rodzaju materiałach, przedmiotach, a także i na człowieku.

Koc przeciwpożarowy to jeden z bardziej istotnych elementów składających się na dobrze zaprojektowaną instalację ppoż. Wykorzystuje się go jako przedmiot do bezpośredniego, ręcznego zapobiegania rozprzestrzeniania się ognia, będącego w pierwszej fazie jego powstawania. Stąd też tak ważne jest, aby omawiany sprzęt gaśniczy znalazła się w każdym pomieszczeniu i to w takim miejscu, które jest odpowiednio widoczne oraz oznaczone. W ten sposób w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego, każda osoba będzie miała możliwość szybkiego po niego sięgnięcia. Ważne, aby wybrane przez nas koce gaśnicze były produktami starannie wyselekcjonowanymi, bardzo wytrzymałymi, bezpiecznymi i skutecznymi w użytkowaniu oraz atrakcyjnymi cenowo.

Koc gaśniczy - z czego wykonany?

Część z osób, które miały styczność z prezentowanym sprzętem gaśniczym, nie raz mogła się zastanawiać z czego wykonany jest koc gaśniczy? Tak naprawdę ze względu na swoje przeznaczenie, do produkcji koca przeciwpożarowego wykorzystuje się trudnopalne tkaniny takie jak włókno szklane. Wspomniany materiał, na co z pewnością należy zwrócić uwagę, jest odporny na działanie wysokich temperatur, które mogą osiągać do 450oC. Dodatkowo jest tworzywem o wiele bardziej przyjaznym zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska, aniżeli stosowane dawniej włókna konopi lub azbestu.

Koc gaśniczy – do czego służy?

Podstawowym zastosowaniem koca przeciwpożarowego jest gaszenie ognia poprzez jego tłumienie w zarodku. W ten sposób możliwe jest zapobiegnięcie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Należy jednak pamiętać, że tego typu sprzęt gaśniczy, należy stosować w przypadku tych ognisk, które są mniejsze od jego powierzchni. Stąd też najlepiej sprawdza się podczas gaszenia płomieni, występujących na płaskich powierzchniach, na takich przedmiotach, które można szczelnie przykryć kocem, co pozwoli na całkowite odcięcie dopływu tlenu.

W przypadku omawianego sprzętu, warto jest również pamiętać, że koc doskonale sprawdzi się do gaszenia pożarów na ludziach. Zastosowanie produktu we wspomnianej sytuacji jest tak naprawdę dość proste i intuicyjne. Oczywiście najlepiej sprawdzi się w przypadku gaszenia płomieni w momencie, gdy osoba znajduje się w pozycji leżącej. Dlatego też niekiedy w celu skutecznego stłumienia ognia, będziemy zmuszeni do przewrócenia osoby na ziemię z pozycji stojącej do leżącej, przykrywając ją przy tym kocem.

Dodatkowo produkt znajduje również zastosowanie zarówno w przypadku gaszenia materiałów płynnych, jak i stosowania go jako swego rodzaju zasłonę przed wysoką temperaturą na stanowiskach spawalniczych.

Koc przeciwpożarowy – właściwości i zalety

Sprzęt gaśniczy w postaci koca przeciwpożarowego, ze względu na posiadane właściwości, a dokładniej mówiąc swoją budowę i strukturę, jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom ochrony dla osoby gaszącej przed działaniem wysokiej temperatury ognia. Koc gaśniczy posiada wiele zalet, jednak do głównych z nich możemy zaliczyć:
  • skuteczność,
  • łatwy sposób użycia,
  • wielokrotność jego użycia,
  • nie prowadzi do uszkodzenia gaszonych przedmiotów,
  • kompaktowe rozmiary po jego złożeniu.

Zobacz podobne wpisy na blogu

 

Kolory kasków budowlanych - jakie mają znaczenie?

Kask ochronny to element pełniący funkcję ochronną, który stanowi niezbędne wyposażenie na placu budowy.

Czytaj dalej

Podstawowe zasady BHP w miejscu pracy

Praca zawodowa stanowi bardzo istotny element w życia każdego człowieka. Pozwala bowiem na zaspokojenie bytu, daje niezależność finansową, kształtuje postawy i umacnia więzi międzyludzkie. Aby jednak mogła być wykonywana w sposób komfortowy musi zapewnić pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy jasno określają prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Jakie zatem spoczywają obowiązki na pracodawcy, a jakie na zatrudnionym? Poznaj podstawowe zasady BHP w miejscu pracy.

Czytaj dalej

Strój elektryka- z czego powinien się składać?

Ze względu na specyfikę pracy, która wymaga niezwykle dużej ostrożności, stój elektryka powinien składać się z certyfikowanych produktów/elementów, które pozwolą zapewnić odpowiednią ochronę i komfort użytkowania, także w tych najtrudniejszych warunkach. Właściwie skomponowana dla takiego pracownika odzież robocza, pozwala na zagwarantowanie większego spokoju podczas wykonywanych przez niego obowiązków. Stąd też przed jej wyborem, warto jest wiedzieć, które elementy będą w stanie zapewnić mu maksymalną ochronę indywidualną.

Czytaj dalej