Rodzaje gaśnic - co należy o nich wiedzieć?

Rodzaje gaśnic - co należy o nich wiedzieć?

Autor : 23-11-2021

Każdy z nas niejednokrotnie widział gaśnicę zamontowaną na ścianie pomieszczenia. Na ogół przechodzimy jednak koło niej obojętnie, nie zastanawiając się nawet, do czego dokładnie służy i jak z niej korzystać. A przecież wyróżnia się różne rodzaje gaśnic! Co należy o nich wiedzieć?

Każdy z nas niejednokrotnie widział gaśnicę zamontowaną na ścianie pomieszczenia. Na ogół przechodzimy jednak koło niej obojętnie, nie zastanawiając się nawet, do czego dokładnie służy i jak z niej korzystać. A przecież wyróżnia się różne rodzaje gaśnic! Co należy o nich wiedzieć?

Jakie wyróżnia się rodzaje gaśnic?

Gaśnica to urządzenie antypożarowe. Zawiera środek gaśniczy, który poprzez ciśnienie wewnętrzne zostaje wyrzucony i skierowany w stronę płomieni. Wyróżnia się dwa typy ciśnienia wewnętrznego: stale występujące lub uzyskiwane w wyniku uwalniania gazu napędowego. Czas działania gaśnicy zależy od zawartości środka gaśniczego. Tu można wyróżnić 4 rodzaje gaśnic:
 • Gaśnice proszkowe - gaśnica proszkowa zawiera proszki gaśnicze, których zadaniem jest odcięcie płonącej powierzchni od tlenu. Jest stosowana podczas gaszenia pożarów cieszy i gazów oraz palących się materiałów pochodzenia organicznego.
 • Gaśnice pianowe - gaśnice pianowe zawierają pianę, która jest wyrzucana za pomocą sprężonego gazu. Działają one poprzez odizolowanie od dostępu tlenu, zwilżają także palące się przedmioty za pomocą wody. Używa się ich do gaszenia pożarów typu A (substancje stałe) oraz B (płyty łatwopalne).
 • Gaśnice śniegowe - gaśnica śniegowa zawiera CO2, który po uwolnieniu przypomina swoim wyglądem śnieg. Gaśnicę stosuje się w przypadku pożarów urządzeń elektrycznych, cieszy palnych oraz płonących gazów.
 • Gaśnice Wodne - gaśnice wodne zawierają pianę gaśniczą, która uwalniana jest dzięki specjalnemu gazowi niepalnego. Nie stosuje się ich do pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem.
To nie jedyne typy gaśnic. Można je także podzielić pod kątem zastosowania do określonych pożarów. Istnieje wiele rodzajów gaśnic, do najbardziej popularnych należą:
 • AF - służą do gaszenia materiałów stałych żarzących się i gorących tłuszczów,
 • AB - dzięki nim można gasić materiały stałe żarzące się i ciecze palne,
 • BC - służą do palnych cieczy i gazów,
 • ABC - mają uniwersalny charakter (materiały stałe żarzące się, palne ciecze, gazy)
 • D - są to gaśnice specjalne do metali lekkich.

Jakie jest oznakowanie gaśnic?

Z pewnością warto znać oznakowanie gaśnic, dzięki czemu od razu można ustalić z jakim typem urządzenia mamy do czynienia. Podstawowe symbole, które warto znać to:
 • G czyli gaśnica,
 • P - proszkowana,
 • S - śniegowa
 • W, WG - piankowa,

Cyfry 1,2,4,9... określają ilość środka gaśniczego w kg lub dm3, X oznacza stałe ciśnienie, a symbol Z nabój z gazem. Gaśnice oznaczenia są zamieszczone na specjalnej etykiecie, na której powinny znajdować się takie informacje jak rodzaj i ilość środka gaśniczego, instrukcja obsługi w formie rysunkowej oraz piktogramy grup pożarów, które ugasić może to właśnie konkretne urządzenie. Należy wczytać się w ostrzenia dotyczące zagrożeń toksycznych i gaszenia urządzeń będących pod napięciem. Dodatkowo, na etykiecie jest umieszczony rok produkcji, nazwa i adres odpowiedzialnego za gaśnicę oraz inne informacje np. dane o czynniku napędowym, znak certyfikatu (dopuszczenia do użytku) czy temperatury graniczne działania i okres gwarancji.

Z pewnością warto znać rodzaje gaśnic i oznaczenia, zwłaszcza jeśli jest się osobą odpowiedzialną za umieszczenie urządzeń w określonych pomieszczeniach i instytucjach. Tak naprawę rodzaje gaśnic i sposób ich działania to wiedza, która może być przydatna dla każdego. Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w sytuacji pożaru, a większość osób nawet nie ma pojęcia, jak obsługiwać gaśnicę i gdzie szukać informacji z nią związanych. Kiedy zauważymy ogień, dobrze więc wczytać się w etykietę, która określa kiedy i jak użyć gaśnicy. Ważne aby podążać dokładnie za wytycznymi, co pozwala na skuteczne i bezpieczne użycie urządzenia.

Zobacz pozostałe wpisy na blogu

 

Jak Wybrać Idealną Ocieplaną Odzież Roboczą na Zimowe Dni?

Gdy temperatura spada, a zimno zaczyna doskwierać, odpowiednia odzież robocza staje się nie tylko kwestią komfortu, ale i bezpieczeństwa. Praca w zimowych warunkach wymaga od nas więcej niż tylko ciepłej kurtki. Potrzebujemy odzieży, która nie tylko chroni przed mrozem, ale także wspiera naszą wydajność, zapewniając ciepło, komfort i bezpieczeństwo niezależnie od warunków. W tym artykule skupimy się na znaczeniu wyboru idealnej odzieży ocieplanej do pracy w zimowych miesiącach.

Czytaj dalej

Deszczowy Dress Code: Praktyczny Przewodnik po Odzieży Przeciwdeszczowej do Pracy

W życiu zawodowym każdego z nas są dni, kiedy deszcz staje się nie tylko tłem za oknem, ale realnym wyzwaniem. Odzież przeciwdeszczowa w takich momentach przestaje być tylko dodatkiem, a staje się niezbędnym elementem naszego zawodowego wizerunku. W naszym artykule skupimy się na znaczeniu i roli, jaką odgrywa odpowiednie ubranie przeciwdeszczowe w różnych środowiskach pracy.

Czytaj dalej

Jak Zapewnić Bezpieczne Warunki Pracy w Warsztacie? - Poradnik BHP

Bezpieczeństwo w warsztatach to nie tylko przepis, to konieczność mająca na celu ochronę zdrowia i życia pracowników. Praca w warsztacie wiąże się z wieloma potencjalnymi zagrożeniami – od urazów mechanicznych po ryzyko wystąpienia wypadków związanych z użytkowaniem maszyn czy substancji chemicznych. Zrozumienie i przestrzeganie zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP) jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy.

Czytaj dalej