Rodzaje gaśnic - co należy o nich wiedzieć?

Rodzaje gaśnic - co należy o nich wiedzieć?

Autor : Karol Ciesielski, 23-11-2021

Każdy z nas niejednokrotnie widział gaśnicę zamontowaną na ścianie pomieszczenia. Na ogół przechodzimy jednak koło niej obojętnie, nie zastanawiając się nawet, do czego dokładnie służy i jak z niej korzystać. A przecież wyróżnia się różne rodzaje gaśnic! Co należy o nich wiedzieć?

Każdy z nas niejednokrotnie widział gaśnicę zamontowaną na ścianie pomieszczenia. Na ogół przechodzimy jednak koło niej obojętnie, nie zastanawiając się nawet, do czego dokładnie służy i jak z niej korzystać. A przecież wyróżnia się różne rodzaje gaśnic! Co należy o nich wiedzieć?

Jakie wyróżnia się rodzaje gaśnic?

Gaśnica to urządzenie antypożarowe. Zawiera środek gaśniczy, który poprzez ciśnienie wewnętrzne zostaje wyrzucony i skierowany w stronę płomieni. Wyróżnia się dwa typy ciśnienia wewnętrznego: stale występujące lub uzyskiwane w wyniku uwalniania gazu napędowego. Czas działania gaśnicy zależy od zawartości środka gaśniczego. Tu można wyróżnić 4 rodzaje gaśnic:
 • Proszkowe - zawierają proszki gaśnicze, których zadaniem jest odcięcie płonącej powierzchni od tlenu. Są stosowane podczas gaszenia pożarów cieszy i gazów oraz palących się materiałów pochodzenia organicznego.
 • Pianowe - zawierają pianę gaśnicą, która jest wyrzucana za pomocą sprężonego gazu. Działają one poprzez odizolowanie od dostępu tlenu, zwilżają także palące się przedmioty za pomocą wody. Używa się ich do gaszenia pożarów typu A (substancje stałe) oraz B (płyty łatwopalne).
 • Śniegowe - zawierają CO2, który po uwolnieniu przypomina swoim wyglądem śnieg. Gaśnicę stosuje się w przypadku pożarów urządzeń elektrycznych, cieszy palnych oraz płonących gazów.
 • Wodne - zawierają pianę gaśniczą, która uwalniana jest dzięki specjalnemu gazowi niepalnego. Nie stosuje się ich do pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem.

To nie jedyne typy gaśnic. Można je także podzielić pod kątem zastosowania do określonych pożarów. Oto jakie są gaśnice rodzaje:
 • AF - służą do gaszenia materiałów stałych żarzących się i gorących tłuszczów,
 • AB - dzięki nim można gasić materiały stałe żarzące się i ciecze palne,
 • BC - służą do palnych cieczy i gazów,
 • ABC - mają uniwersalny charakter (materiały stałe żarzące się, palne ciecze, gazy)
 • D - są to gaśnice specjalne do metali lekkich.

Jakie jest oznakowanie gaśnic?

Z pewnością warto znać oznakowanie gaśnic, dzięki czemu od razu można ustalić z jakim typem urządzenia mamy do czynienia. Podstawowe symbole, które warto znać to:
 • G czyli gaśnica,
 • P - proszkowana,
 • S - śniegowa
 • W, WG - piankowa,

Cyfry 1,2,4,9... określają ilość środka gaśniczego w kg lub dm3, X oznacza stałe ciśnienie, a symbol Z nabój z gazem. Gaśnice oznaczenia są zamieszczone na specjalnej etykiecie, na której powinny znajdować się takie informacje jak rodzaj i ilość środka gaśniczego, instrukcja obsługi w formie rysunkowej oraz piktogramy grup pożarów, które ugasić może to właśnie konkretne urządzenie. Należy wczytać się w ostrzenia dotyczące zagrożeń toksycznych i gaszenia urządzeń będących pod napięciem. Dodatkowo, na etykiecie jest umieszczony rok produkcji, nazwa i adres odpowiedzialnego za gaśnicę oraz inne informacje np. dane o czynniku napędowym, znak certyfikatu (dopuszczenia do użytku) czy temperatury graniczne działania i okres gwarancji.

Z pewnością warto znać rodzaje gaśnic i oznaczenia, zwłaszcza jeśli jest się osobą odpowiedzialną za umieszczenie urządzeń w określonych pomieszczeniach i instytucjach. Tak naprawę rodzaje gaśnic i sposób ich działania to wiedza, która może być przydatna dla każdego. Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w sytuacji pożaru, a większość osób nawet nie ma pojęcia, jak obsługiwać gaśnicę i gdzie szukać informacji z nią związanych. Kiedy zauważymy ogień, dobrze więc wczytać się w etykietę, która określa kiedy i jak użyć gaśnicy. Ważne aby podążać dokładnie za wytycznymi, co pozwala na skuteczne i bezpieczne użycie urządzenia.

Zobacz podobne wpisy na blogu

 

Odpowiednie obuwie robocze

„ODPOWIEDNIE OBUWIE ROBOCZE”, ale co to właściwie znaczy? Czy wiesz jakie są te odpowiednie, co oznaczją symbole przy nazwach? W tym artykule przybliżmy Ci te pojęcia.

Czytaj dalej

Hełmy ochronne – czyli co powinieneś wiedzieć na temat kasków budowlanych

Czy wiesz jak dopasować hełm, aby stanowił jak najlepszą ochronę dla Twojej głowy? Zastanawiałeś się kiedyś czy dany kolor hełmu coś oznacza? Masz wątpliwości kiedy powinieneś wymienić hełm na nowy?

Czytaj dalej