Odpowiednie obuwie robocze

Odpowiednie obuwie robocze

Autor : Krzysztof Szczygieł, 13-10-2021

„ODPOWIEDNIE OBUWIE ROBOCZE”, ale co to właściwie znaczy? Czy wiesz jakie są te odpowiednie, co oznaczją symbole przy nazwach? W tym artykule przybliżmy Ci te pojęcia.

„ODPOWIEDNIE OBUWIE ROBOCZE” - ale co to właściwie znaczy?

 
Kupując obuwie robocze dla siebie czy dla pracowników, pragniemy inwestować w dobre produkty, które posłużą nam przez dłuższy czas i będą jednocześnie wygodne oraz praktyczne. Krótko mówiąc, poszukujemy dobrego obuwia roboczego. Jednak co to właściwie oznacza? Jakie cechy ma dobre obuwie robocze, na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Jakie produkty wybierać, a jakiego obuwia unikać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podsunąć garść cennych wskazówek, które ułatwią wybór dobrego obuwia roboczego.
 
Każdy z nas kupując obuwie robocze dla siebie, czy dla swoich pracowników pragnie inwestować w dobre i sprawdzone produkty. Najlepiej w tej kwestii kierować się przede wszystkim wytrzymałością, praktycznością, ale również i wygodą. Należy jednak zadać sobie pytanie na jakie cechy szczególnie zwracać uwagę przy kupnie. Co warto kupować, a czego unikać.
 
Obuwie do pracy, można śmiało podzielić na trzy kategorie. Każda w zależności od tego z jakimi zagrożeniami może zetknąć się pracownik na swoim stanowisku.
 
Pierwsza kategoria to OBUWIE ZAWODOWE/ROBOCZE (O „occupational”). Cechuje je niski poziom ochrony i nadaje się do codziennej pracy na stanowiskach przy których nie istnieje ryzyko uszkodzenia stopy i nie ma konieczności ochrony palców przy pomocy podnosków. Takie obuwie powinno być zgodne z normami: PN-EN ISO 20347:2007, PN-EN ISO 20347:2007/AC:2007, PN-EN ISO 20347:2007/A1:2008 „Środki ochrony indywidualnej. Obuwie zawodowe”
 
OBUWIE OCHRONNE (P „protective”) jest kolejną kategorią obuwia do pracy. Od obuwia zawodowego odznacza się tym, że wyposażone zostało w podnoski, których to wytrzymałość na uderzenia maksymalnie wynosi 100J. W tym wypadku określa się je normami PN-EN ISO 20346:2007, PN-EN ISO 20346:2007/AC:2007,PN-EN ISO20346:2007/A1:2008 „Środki ochrony indywidualnej. Obuwie ochronne”
 
Ostatnią i zarazem najbardziej odporną kategorią jest OBUWIE BEZPIECZNE (S „safety”), które podobnie do obuwia ochronnego, wyposażone zostało w podnoski, jednak ich wytrzymałość na uderzenia jest znacznie wyższa bo aż do 200J. Tu potrzebna jest zgodność z normami PN-EN ISO 20345:2007, PN-EN ISO 20345:2007/AC:2007, PN-EN ISO 20345:2007/A1:2008 „Środki ochrony indywidualnej. Obuwie bezpieczne”
 

Buty, Dachowiec

Cechy odpowiednio dobranego obuwia roboczego.

Kluczem do odpowiedniego dobrania obuwia roboczego jest przede wszystkim jego znajomość jak i warunków pracy oraz stanowiska. Zupełnie inne obuwie będzie odpowiednie dla pracownika budowlanego, inne dla osoby sprzątającej, inne dla pielęgniarki i inne dla ogrodnika. Trzeba uwzględnić również środowisko pracy. Czyli to czy pracownik wykonuje swoją pracę przez cały rok pod gołym niebem, czy okresowo, czy może jednak przez cały rok znajduje się w zadaszonych pomieszczeniach. Istotne jest aby określić, czy warunki w jakich znajduje się pracownik są zmienne, czy będzie mieć styczność z wilgocią i chłodem. Dodatkowo buty robocze powinny stanowić ochronę dla stopy przed ewentualnymi substancjami chemicznymi.
 
Warto zwrócić również uwagę na podeszwę i jej przyczepność, aby zmniejszyć szansę na wypadek w wyniku poślizgnięcia. Wszystko co powyższe należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego obuwia, ale i nie tylko. Mając na celu dobro pracownika, kluczowym jest, aby zadbać, aby obuwie miało odpowiedni rozmiar. Było dopasowane oraz wygodne indywidualnie dla każdego pracownika z osobna.
 
Dopiero posiadając pełną wiedzę, z zakresu wszystkich czynników zewnętrznych, potencjalnych zagrożeń jak również istoty komfortu oraz wygody można wreszcie prawidłowo dobrać odpowiednie buty robocze. Warto także zwrócić uwagę na jakość, a także materiał z jakiego buty zostały wykonane. Obuwie klejone z tanich materiałów szybko się zużyje, a to z kolei równie prędko wymusi zakup kolejnej pary butów. Zbyt duża oszczędność wpłynie niekorzystnie na wydatki pracodawcy. Istotne jest również sprawdzenie zgodności obuwia z odpowiednimi normami określającymi ich zastosowanie. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia informujące o odporności na czynniki takie jak, wysokie temperatury, poślizg, elektrostatyczność itp.
 
Będąc bogatym w powyższą wiedzę zakup ODPOWIEDNIEGO OBUWIA ROBOCZEGO nie powinno być już najmniejszą przeszkodą

Zobacz podobne wpisy na blogu

 

Kolory kasków budowlanych - jakie mają znaczenie?

Kask ochronny to element pełniący funkcję ochronną, który stanowi niezbędne wyposażenie na placu budowy.

Czytaj dalej

Podstawowe zasady BHP w miejscu pracy

Praca zawodowa stanowi bardzo istotny element w życia każdego człowieka. Pozwala bowiem na zaspokojenie bytu, daje niezależność finansową, kształtuje postawy i umacnia więzi międzyludzkie. Aby jednak mogła być wykonywana w sposób komfortowy musi zapewnić pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy jasno określają prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Jakie zatem spoczywają obowiązki na pracodawcy, a jakie na zatrudnionym? Poznaj podstawowe zasady BHP w miejscu pracy.

Czytaj dalej

Strój elektryka- z czego powinien się składać?

Ze względu na specyfikę pracy, która wymaga niezwykle dużej ostrożności, stój elektryka powinien składać się z certyfikowanych produktów/elementów, które pozwolą zapewnić odpowiednią ochronę i komfort użytkowania, także w tych najtrudniejszych warunkach. Właściwie skomponowana dla takiego pracownika odzież robocza, pozwala na zagwarantowanie większego spokoju podczas wykonywanych przez niego obowiązków. Stąd też przed jej wyborem, warto jest wiedzieć, które elementy będą w stanie zapewnić mu maksymalną ochronę indywidualną.

Czytaj dalej