Odzież przeciwdeszczowa - jak skutecznie ochronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w pracy?

Odzież przeciwdeszczowa - jak skutecznie ochronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w pracy?

Autor : Paweł Przybyła, 05-08-2022

Osoby, które na co dzień pracują na zewnątrz, narażone są na przebywanie w różnych warunkach atmosferycznych. Wiatr, deszcz oraz niska temperatura nie tylko utrudniają pracę, ale mogą również wpływać na bezpieczeństwo pracowników, dlatego niezbędna jest odpowiednia ochrona, którą może zapewnić odzież przeciwdeszczowa. Zabezpiecza ona pracownika przed skutkami, jakie prowadzą za sobą przewianie oraz przemoczenie, a zatem zwyczajnie chroni ona pracownika przed zachorowaniem, jak również zapewnia większy komfort pracy.

Czym właściwie jest odzież przeciwdeszczowa?


Odzież przeciwdeszczowa zapewnia nam możliwość wykonywania swojej pracy podczas opadów atmosferycznych. Powinna ona być dostosowana do panujących w danym momencie warunków pogodowych i zapewniać pracownikowi wygodę, a także umożliwiać dalszy komfort pracy. Istotną w tym wątku rolę, odgrywają materiały, z których odzież przeciwdeszczowa została wykonana, zazwyczaj wykorzystuje się do tego poliester oraz polichlorek winylu, który powszechnie znany jest jako PCV. Odzież przeciwdeszczowa powinna spełniać funkcję nie tylko ochrony przed deszczem, ale również wentylacji i odpowiedniego odprowadzenia wilgoci. Do najpopularniejszych elementów odzieży przeciwdeszczowej zaliczane są kurki oraz płaszcze, jednak w kategorii tej występują również bluzy, polary oraz wodoodporne spodnie.

Jak dobrać odpowiednią odzież przeciwdeszczową?


Odpowiednia odzież ochronna powinna spełniać określone prawem standardy, które reguluje norma PN-EN 343. Według niej ubranie ma za zadanie chronić przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie pozwolić skórze oddychać i odprowadzać wilgoć. Norma PN-EN 343 określa, iż istotną funkcją odzieży przeciwdeszczowej jest wodoszczelność, czyli opór, z jakim spotyka się woda podczas przenikania przez materiał, zarówno przez nowy, jak i po jego praniu, czy chociażby zginaniu. Norma PN-EN 343 wprowadza podział na 3 klasy wodoszczelności, dla których sprecyzowano niezbędne wymagania i testy, którym muszą zostać poddane wszystkie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed zła pogodą, w szczególności przed deszczem czy śniegiem:
- klasa 1- niska (Wp≥8 000 Pa – materiał niepoddany wstępnej obróbce)
- klasa 2- średnia (Wp≥8 000 Pa – materiał poddany wstępnej obróbce)
- klasa 3- wysoka (Wp≥13 000 Pa – materiał poddany wstępnej obróbce)

Na komfort noszenia odzieży przeciwdeszczowej wpływa również to, w jakim stopniu zapewnia ona cyrkulację powietrza. Poziom oddychalności produktu, również zdefiniowany został przez normę PN-EN 343, która pod tym względem dzieli odzież wodoodporną na 3 klasy:
- klasa 1 – niskie parametry cyrkulacji powietrza (Ret > 40),
- klasa 2 – średnie parametry cyrkulacji powietrza (20 < Ret ≤ 40),
- klasa 3 – wysokie parametry cyrkulacji powietrza (Ret ≤ 20).

Klasa 1 chroni użytkownika takiej odzieży przeciwdeszczowej jedynie przed lekkim deszczem i delikatnymi podmuchami wiatru, natomiast posiadanie odzieży przeciwdeszczowej klasy 3 niesie za sobą najwyższy komfort, jeżeli chodzi o zapewnienie ciepła oraz sprawdza się w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

Obowiązek zapewnienia odzieży przeciwdeszczowej przez pracodawcę


Jak już wcześniej wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów – podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, w przypadkach, gdy osobista odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, jak również, by zapewnić pracownikowi ochronę przed uszkodzeniem ciała podczas wykonywanych obowiązków zawodowych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży niezbędnej do wykonywania obowiązków na zewnątrz, musi ona zatem być nie tylko wodoodporna, lecz również chronić przed zimnem.

Zobacz podobne wpisy na blogu

 

Jakie urządzenia podlegają dozorowi technicznemu?

Urządzenia techniczne mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia pracowników, ale także dla środowiska. Prowadzony przez Urząd Dozoru Technicznego dozór prowadzi do zagwarantowania bezpiecznego użytkowania tychże urządzeń, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jednostek oraz środowiska.

Czytaj dalej

Kim jest i czym zajmuje się koordynator do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy?

Funkcja koordynatora do spraw BHP musi zostać wyznaczona w miejscach, w których swoje obowiązki wykonują pracownicy różnych pracodawców, ponieważ mogą oni stwarzać dla siebie wzajemne zagrożenie. Rolą pracodawców jest wówczas współpraca, w celu ustalenia zasad współdziałania, które mają zapobiegać możliwości wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników. Pracodawcy mają zatem obowiązek, wyznaczyć osobę, która będzie pełniła funkcję koordynatora ds. BHP.

Czytaj dalej

Ewakuacja w miejscu pracy

Ewakuacja jest jednym ze środków ochrony zbiorowej, polega ona na przemieszczaniu ludzi z miejsca, w którym występuje zagrożenie. Ewakuacja powinna zostać przeprowadzona szybko i bezpiecznie.

Czytaj dalej