Kolory kasków budowlanych - jakie mają znaczenie?

Kolory kasków budowlanych - jakie mają znaczenie?

Autor : Karol Ciesielski, 25-04-2022

Kask ochronny to element pełniący funkcję ochronną, który stanowi niezbędne wyposażenie na placu budowy.

Kask ochronny to element pełniący funkcję ochronną, który stanowi niezbędne wyposażenie na placu budowy. Jego zastosowanie pozwala zabezpieczyć pracowników przed obrażeniami głowy lub uszkodzeniami górnego odcinka kręgosłupa, które mogą prowadzić do szeregu niebezpiecznych konsekwencji. Tego rodzaju elementy ochronne pełnią także inne zadanie – kaski ochronne o różnorodnej kolorystyce z powodzeniem wykorzystuje się do prostego, szybkiego i intuicyjnego rozróżniania poszczególnych osób znajdujących się na terenach budowy. Jakie znaczenie mają poszczególne kolory kasków na budowie i czy ich stosowanie jest obligatoryjne? Wyjaśniamy!

Kolory kasków na budowie – co oznaczają kolory kasków?

Kolory kasków na budowie stanowi kwestię regulowaną ustaleniami wewnętrznymi zawartymi w regulaminach poszczególnych zakładów pracy. Niemniej jednak, można spotkać się z dość stałym i jednolitym podziałem kolorów kasków stosowanych na placu budowy. Zbieżne standardy odnośnie barw, w jakich występują kaski ochronne przeznaczone do poszczególnych grup pracowników znacznie ułatwiają funkcjonowanie zakładów pracy oraz pozwalają na doskonałe zorientowanie się w podziale obowiązków zarówno mniej, jak i bardziej doświadczonym pracownikom.

Kolory kasków ochronnych na budowie

Kaski ochronne przeznaczone do zastosowań budowlanych najczęściej występują w uniwersalnych kolorach – żółtym, czerwonym, niebieskim, białym, zielonym, pomarańczowym i czarnym. Wybór koloru, w jakim będzie kask ochronny zależy od stanowiska i funkcji, jaka pełni osoba nosząca dany kas. W zależności od tego kaski ochronne dobierane się zgodnie z następującymi wytycznymi:
  • Kask żółty – żółte kolory kasków na budowie to najczęściej spotykana opcja, ponieważ oznaczają one pracowników fizycznych budowy specjalizujących się w szeroko pojętych pracach remontowo-budowalnych.
  • Kolor biały – kaski w kolorze białym przeznaczone są dla osób sprawujących nadzór nad prowadzonymi działaniami, a więc wybierany jest przez kierowników budowy, kierowników robót, inspektorów nadzoru budowlanego, inżynierów ochrony środowiska i inni inżynierów zaangażowanych w daną realizację.
  • Kask niebieski – niebieski kolor kasku dedykowany jest dla osób zajmujących się pracami na wysokościach oraz operatorów dźwigów i maszyn stosowanych na placu budowy. Niebieskie kaski wybierane są także dla elektryków i energetyków.
  • Kask zielony – kaski ochronne w tym kolorze zielonym przeznaczone są pracowników związanych z BHP.
  • Kask pomarańczowy – pomarańczowe kolory kasków na budowie noszą osoby odpowiedzialne za funkcje geodezyjna, a więc geodeta lub inny pracownik geodezji.
  • Kas czerwony – kaski w kolorze czerwonym noszą osoby przebywające na budowie w celach wizytowych, dlatego najczęściej spotyka się w nich praktykantów i stażystów. Dodatkowo warto nadmienić, że w kask w tym kolorze jest używany przez osoby na stanowisku stanowisku sygnalista-hakowy.
  • Kask czarny – czarne kaski przypisane są osobom odpowiedzialnym za pełnienie nadzoru autorskiego, takim jak architekci i inspektorzy.

Obowiązek noszenia kasku na budowie – regulacje prawne

Kaski ochronne to niewątpliwe istotny element zabezpieczający, który powinny nosić wszystkie osoby znajdujące się na placach budowy. Obowiązek noszenia kasku na placu budowy został określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 4 ust. 1 i 2) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczącym ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy panujących podczas wykonywania robót budowlanych. Jednak, pomimo obligatoryjnego charakteru noszenia kasków oraz ogólnie przyjętych zasad odnośnie tego, co oznaczają kolory kasków ochronnych kwestia ta nie jest uregulowana prawnie i to zakłady pracy wybierają, co oznaczają kolory kasków ochronnych.

Zobacz podobne wpisy na blogu

 

Podstawowe zasady BHP w miejscu pracy

Praca zawodowa stanowi bardzo istotny element w życia każdego człowieka. Pozwala bowiem na zaspokojenie bytu, daje niezależność finansową, kształtuje postawy i umacnia więzi międzyludzkie. Aby jednak mogła być wykonywana w sposób komfortowy musi zapewnić pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy jasno określają prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Jakie zatem spoczywają obowiązki na pracodawcy, a jakie na zatrudnionym? Poznaj podstawowe zasady BHP w miejscu pracy.

Czytaj dalej

Strój elektryka- z czego powinien się składać?

Ze względu na specyfikę pracy, która wymaga niezwykle dużej ostrożności, stój elektryka powinien składać się z certyfikowanych produktów/elementów, które pozwolą zapewnić odpowiednią ochronę i komfort użytkowania, także w tych najtrudniejszych warunkach. Właściwie skomponowana dla takiego pracownika odzież robocza, pozwala na zagwarantowanie większego spokoju podczas wykonywanych przez niego obowiązków. Stąd też przed jej wyborem, warto jest wiedzieć, które elementy będą w stanie zapewnić mu maksymalną ochronę indywidualną.

Czytaj dalej

Bezpieczne koszenie traw - odpowiednia odzież ochronna

Koszenie trawy wydaje się wielu atrakcją i czynnością relaksującą. Kojarzącą się z kontaktem z przyrodą i relaksem. Co jednak w sytuacji, gdy koszenie trawy zabiera po kilka godzin w każdym tygodniu, a przestrzeń do wykoszenia jest większa niż standardowy przydomowy trawnik?

Czytaj dalej